Środki bojowe przeznaczone do zniszczenia, są to środki:
- po długoletnim składowaniu, których skład fizykochemiczny mógł ulec zmianie, w odniesieniu do pierwotnego składu fizykochemicznego zakładanego przez jego producenta, oraz które nie posiadają aktualnego badania stanu technicznego określającego ich przydatność do użycia bojowego,
- trudno zbywalne, nieznajdujące nabywców, z powodu utraty swoich pierwotnych właściwości i charakterystyki w związku z faktem, że pochodzą z rozkompletowania niezdatnej do użytku amunicji, rakiet lub innych wyrobów zawierających materiały wybuchowe,
- nieposiadające wszystkich wymaganych prawem dokumentów niezbędnych przy obrocie (certyfikatu klasyfikacyjnego i karty oceny materiału wybuchowego pod względem bezpieczeństwa).
Postępowania na zakup usługi zniszczenia środków bojowych i sprzętu OPBMR prowadzone są w trybie zamówień publicznych. Przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2023 poz. 1605), zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, stosuje się dla zamówień przekraczających progi unijne, a w przypadku zamówień poniżej 30 000 € – w trybie pozaustawowym.
Do udziału w postępowaniu na realizację zadania polegającego na odbiorze i zniszczeniu środków bojowych i sprzętu OPBMR w myśl ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, mogą przystąpić podmioty gospodarcze, które spełniają warunki określone przez zamawiającego – Agencję Mienia Wojskowego, a w szczególności podmioty które posiadają: koncesję wydaną zgodnie z postanowieniami ww. ustawy.