Do utylizacji kierowane są odpady których specyfika wskazuje na brak możliwości sprzedaży lub zaistniały przesłanki uniemożliwiające ich sprzedaż.
Wśród rzeczy ruchomych niekoncesjonowanych stanowiących odpady najczęściej poddawane utylizacji są: gruz, odpady z rozbiórki budynków, odpady tekstylne i brezentowe, odpady z tworzyw sztucznych i gumy, zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi odpady drewna, filtry powietrzne lub olejowe, przeterminowane odczynniki chemiczne, odpady zawierające azbest.
Utylizacja tego typu odpadów prowadzona jest w Oddziałach Regionalnych lub Biurze Prezesa, w trybie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1579 z późn. zm.), a w przypadku zamówień poniżej 30 000 € - w trybie pozaustawowym.
W procedurach utylizacji rzeczy ruchomych niekoncesjonowanych stanowiących odpady mogą brać udział podmioty gospodarcze, które spełniają warunki określone przez zamawiającego – Agencję Mienia Wojskowego, a w szczególności posiadają aktualne zezwolenia na zbieranie lub zbieranie i przetwarzanie odpadów (odzysk lub unieszkodliwienie), zgodnie z wymogami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r., poz. 992) oraz są wpisani do rejestru BDO w zakresie transportu odpadów (jeżeli nie powierzają transportu odpadów podwykonawcy).