Wysokość odprawy reguluje przepis art. 47 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W świetle tego przepisu do wyliczenia odprawy mieszkaniowej należy przyjąć:
1) posiadaną przez żołnierza wysługę – 3% za każdy rok podlegający zaliczeniu do wysługi lat, od której jest uzależniona wysokość dodatku za długoletnią służbę wojskową, jednakże nie mniej niż 45% i nie więcej niż 80% (np. 17 lat x 3%=51%). Każdy rozpoczęty rok, w który nastąpiło zwolnienie ze służby (w tym także śmierć żołnierza) przyjmuje się jako rok pełny.
a) 45% przyjmuje się w sytuacji:
- żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej przed nabyciem prawa do emerytury:
- w przypadku wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej przez właściwy organ wojskowy lub
- któremu przyznano wojskową rentę inwalidzką przed nabyciem prawa do emerytury wojskowej
- żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej posiadającego 15 lat ww. wysługi
- śmierci żołnierza zawodowego nieposiadającego 15 lat wysługi - osobom wspólnie zamieszkałym z żołnierzem w dniu jego śmierci: (małżonkowi, zstępnym, wstępnym, osobom przysposobionym i osobom przysposabiającym
b) 80% przyjmuje się w przypadku:
- żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej posiadającego co najmniej 27 lat ww. wysługi
- śmierci żołnierza zawodowego, jeżeli śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową
2) maksymalną powierzchnię użytkową podstawową przypadającą na jedną normę - 12 m², (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego norma wynosi - 16 m²)
3) ilości norm przysługujących żołnierzowi w dniu:
- wskazanym przez żołnierza w okresie zawodowej służby wojskowej,
- śmierci żołnierza zawodowego, w przypadku jego śmierci.
4) wskaźnik 1,66;
5) wskaźnik ceny 1 m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania, określany w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z kwartału poprzedzającego kwartał, w którym:
- decyzja o zwolnieniu żołnierza z zawodowej służby wojskowej stałą się ostateczna, w przypadku złożenia wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej przed zakończeniem pełnienia zawodowej służby wojskowej,
- nastąpiło zwolnienie żołnierza z zawodowej służby wojskowej, w przypadku złożenia wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej po zakończeniu pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Wartość ww. wskaźnika ogłaszana jest przez GUS w Dzienniku Urzędowym GUS, w drugiej połowie drugiego miesiąca po każdym kwartale.
Wysokość odprawy stanowi iloczyn powyższych wartości. W zakładce „Kalkulator odprawy” można dokonać przykładowego wyliczenia wysokości odprawy mieszkaniowej