Zasady realizacji wypłaty odprawy mieszkaniowej reguluje art. 47 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozporządzenie z dnia 25 lipca 2016 r. Ministra Obrony Narodowej w sprawie wypłaty odprawy mieszkaniowej. W świetle tych przepisów:
- Wniosek o wypłatę odprawy mieszkaniowej może złożyć żołnierz zwalniany z pełnienia zawodowej służby wojskowej lub w razie jego śmierci inna osoba uprawniona (katalog osób uprawnionych znajduje się w zakładce: Komu przysługuje).
- Wniosek należy złożyć do dyrektora oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na ostatnie miejsce pełnienia przez żołnierza zawodowej służby wojskowej.
- Żołnierz może złożyć wniosek o wypłatę odprawy mieszkaniowej przed zwolnieniem ze służby, pod warunkiem, że decyzja o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej stała się ostateczna.
- Decyzję o wypłacie odprawy mieszkaniowej wydaje dyrektor oddziału regionalnego Agencji nie później niż w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku, po złożeniu wymaganych dokumentów (wykaz niezbędnych dokumentów znajduje się w zakładce: Dokumenty).
- Wypłata odprawy następuje na wskazany przez wnioskującego rachunek bankowy w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o jej wypłacie stała się ostateczna.
- Żołnierz zwolniony z zawodowej służby wojskowej zajmujący lokal mieszkalny będący kwaterą zobowiązany jest go zwolnić. Odmowa przyjęcia odprawy lub niezłożenie dokumentów w sprawie wypłaty odprawy mieszkaniowej, nie zwalnia z obowiązku zwolnienia kwatery.
Zwolnienie kwatery powinno nastąpić w terminie:
- 30 dni od dnia wypłaty odprawy mieszkaniowej albo
- 30 dni od dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, w przypadku wypłaty odprawy przed zakończeniem służby wojskowej, albo
- 90 dni od dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, w przypadku odmowy przyjęcia odprawy lub niezłożenia w tym terminie dokumentów o wypłatę odprawy mieszkaniowej.