Agencja Mienia Wojskowego poszukuje nabywców na czołgi, pistolety maszynowe oraz kamizelki kuloodporne. Tym razem oferta skierowana jest wyłącznie do podmiotów zagranicznych. Konkurs ofert ogłoszono 20 lutego, a rozstrzygnięcie planowane jest w połowie drugiego kwartału tego roku. Zyski ze sprzedaży AMW przekaże na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych, z którego kupowany jest sprzęt dla polskich żołnierzy.
To kolejne postępowanie ofertowe przygotowane przez Agencję Mienia Wojskowego z myślą o kontrahentach z zagranicy, ale pierwsze, w którym dostępne będą czołgi i broń strzelecka. Wcześniej oferowaliśmy kamizelki kuloodporne oraz pojazdy opancerzone, teraz w ofercie mamy również czołgi T-72 oraz pistolety maszynowe wz. 43 i wz. 43/52 Staramy się szukać nowych rynków zbytu i sprawdzić, ile za taki sprzęt są w stanie zapłacić firmy zagraniczne – wyjaśnia prezes AMW Krzysztof Falkowski.
Na konkurs ofert ogłoszony przez Agencję 20 lutego trafi 10 - wyprodukowanych w pierwszej połowie lat 80 - czołgów typu T-72 wraz z wyposażeniem oraz bronią pokładową (karabiny: PKT 7,62 mm i NSWT 12,7 mm ). Na nabywców czeka też 17 264 sztuk pistoletów maszynowych 7,62 mm PPS wz.43 i wz.43/52 oraz 717 egzemplarzy kamizelek kuloodpornych wewnętrznych i zewnętrznych.
Postępowanie ma formę konkursu ofert. Kryterium wyboru zwycięskiej oferty jest bezpieczeństwo transakcji oraz zaproponowana cena. Przed przystąpieniem potencjalny nabywca jest sprawdzany pod względem formalno-prawnym i dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów otrzymuje dostęp do szczegółów oferty oraz cen wywoławczych, dzięki czemu może wziąć udział w postępowaniu - tłumaczy dyrektor Departamentu Gospodarki Mieniem Ruchomym Dariusz Krzemiński.
Do konkursu ofert mogą przystąpić podmioty pochodzące z państw, które podpisały Porozumienie z Wasenaar oraz nie są objęte przez Unię Europejską zakazem obrotu uzbrojeniem. Przed zakwalifikowaniem do udziału w postępowaniu zainteresowane firmy muszą też przejść weryfikację zgodną z wewnętrznym system kontroli obrotu uzbrojeniem, jaki obowiązuje w AMW.
Nabywca jest zobowiązany również do dostarczenia certyfikatu importowego lub oświadczenia końcowego użytkownika potrzebnych do wywozu mienia kupionego w Agencji. Pierwszy z dokumentów powinien być wystawiony przez właściwe władze kraju, z którego pochodzi importer. Z kolei drugi musi zawierać informacje wymagane przez organ kontroli obrotu oraz być poświadczony przez zagranicznego importera i władze kraju, do którego finalnie trafi sprzęt.
W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia, zyski pochodzące z przetargu Agencja przekaże na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP. Od początku funkcjonowania Agencja Mienia Wojskowego zasiliła go kwotą blisko 2 mld złotych.