We wtorek, 20 grudnia br. w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa podpisano akt notarialny potwierdzający bezprzetargową sprzedaż na rzecz miasta dwóch działek przy ul. Rakowickiej w Krakowie. To tam swoją siedzibę i zbiory przeniesie Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego. Dokument sygnowany został przez p.o. prezesa Agencji Mateusz Mroza oraz prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego w obecności przedstawicieli AMW: przewodniczącego Rady Nadzorczej Agencji Pawła Kurtyki i dyrektora OR AMW w Krakowie Przemysława Wierzby. Dzięki udzielonej przez Agencję bonifikacie za nieruchomość wycenioną na 12 mln 300 tys. złotych miasto zapłaci jedynie połowę tej kwoty. Pierwsze prace związane z adaptacją działek mają ruszyć już w przyszłym roku.
Finalizacja transakcji to efekt kilkumiesięcznych rozmów oraz listu intencyjnego podpisanego przez strony we wrześniu tego roku. – Mając na uwadze cel, na jaki planowano przeznaczyć nieruchomość oraz potrzeby Muzeum Historii Fotografii podjąłem decyzję o sprzedaży tych działek na rzecz miasta bez przetargu, z 50% bonifikatą. Mamy nadzieję, że pozwoli to muzeum na dalszy rozwój, a przy okazji umożliwi rewitalizację zabytkowego magazynu, który znajduje się na jednej z nich – tłumaczy p.o. prezes AMW Mateusz Mroz.
Zadowolenia z pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy nie kryje również dyrektor Muzeum Marek Świca – Dla nas to wielka szansa na godną prezentację naszych zbiorów. Kolekcja placówki obejmuje już ponad 70 tys. pozycji - w tym zbiory amatorskie i artystyczne, a także księgozbiór Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego reaktywowanego w latach 60. A nowe przestrzenie sprawią, że będzie ona w bardziej dostępna dla widzów.
Kupiona przez miasto nieruchomość to dwie działki o łącznej powierzchni niespełna 0,65 ha. Na mniejszej z nich (nr 219/19) znajduje się zabytkowy magazyn, który zostanie zaaranżowany na potrzeby muzeum. Druga z działek (nr 219/6) jest obecnie niezabudowana. Cały obiekt jest elementem zespołu składów artyleryjskich dawnej Zbrojowni Twierdzy Kraków wybudowanego latach 1882 – 1892.
Zagospodarowanie nieruchomości na wynegocjowanych przez strony warunkach zapewni Muzeum Historii Fotografii możliwość utworzenia na tym terenie centrum wystawienniczo-edukacyjnego i jednoczesną rewitalizację zabytku, który dzięki temu pozostanie dostępny dla szerokiego kręgu odbiorców. Dla Agencji Mienia Wojskowego oznacza nie tylko zagospodarowanie zbędnej wojsku nieruchomości, ale również pozyskanie znaczących środków – 6 mln 150 tys. zł na realizację nowych inwestycji zapewniających zakwaterowanie polskim żołnierzom. Dzisiejsze podpisanie aktu notarialnego to nic innego jak realizacja naszego ustawowego zadania - zagospodarowanie nieruchomości, która jest zbędna wojsku. Zbędna wojsku, ale niezbędna miastu. To transakcja korzystna dla polskich Sił Zbrojnych, bo pozwoli AMW na realizację kolejnych inwestycji zapewniających zakwaterowanie polskim żołnierzom. Można więc śmiało powiedzieć, że skorzystają wszyscy – podsumował prezes Mateusz Mroz.