Blisko 670 tys., to łączna kwota, za jaką wylicytowano wycofany z wojska sprzęt podczas trzech lipcowych przetargów zorganizowanych przez Agencję Mienia Wojskowego. Aukcje odbyły się w Oddziałach Regionalnych AMW we Wrocławiu, Gdyni i Bydgoszczy. W ofercie znalazły się głównie środki transportu oraz sprzęt warsztatowy i inżynieryjny. Narzekać nie mogli również bardziej wymagający kupcy. Na nich czekały m.in. instrumenty muzyczne, rozgłośnia elektro-akustyczna, oczyszczarka lotniskowa czy zbieracz pokosów. Największym wzięciem cieszył się sprzęt wystawiony na sprzedaż w Bydgoszczy, gdzie kwota z licytacji sięgnęła 422 tys. złotych. Zyski z przetargów tradycyjnie zasilą Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych.
Pierwszy z lipcowych przetargów zorganizowano 20 lipca we Wrocławiu. Atrakcyjne ceny i różnorodny asortyment sprawił, że chętnych znalazło aż 83 z 90 przeznaczonych do sprzedaży pozycji. Tym razem z wystawionego na przetargu asortymentu można było nie tylko urządzić warsztat, ale też zaaranżować barową kuchnię czy nawet wyposażyć orkiestrę. Do wzięcia były m.in. agregaty i witryny chłodnicze, skrzynie na mięso, krajalnice do pieczywa, wyparzacze gastronomiczne czy patelnie oraz regał kuchenny. A wśród oferowanego instrumentarium znalazły się bębny, lira, baryton, trąbka, sakshorn, saksofon oraz fanfary. Fanfary należały się z pewnością zwycięzcy aukcji, na którą trafił warsztat inżynieryjny na 2 samochodach Star 660M2 oraz 2P1. Za sprzęt wyceniony na 20 tys. złotych - po emocjonującej licytacji - kandydat na nabywcę wyłożył 10 tys. więcej. Duże przebicie osiągnęły również tokarki uniwersalne. W czasie aukcji ich cena skoczyła z początkowych 8 do 16 tys. złotych. Nabywców znalazły też m.in. żuraw na ciężarówce Star 660 (13 tys. złotych), pakiet budowlanych elementów konstrukcyjnych (7 tys. złotych), chłodnia na Starze-29 (6 tys. złotych) oraz samochód do przewozu pieczywa Star-29 (6 tys. zł).
Dwa dni później kolejny przetarg obył się w Oddziale Regionalnym AMW w Gdyni. Tam pod młotek trafiło 49 pozycji, w tym wycofane z wojska pojazdy oraz akcesoria warsztatowe (tokarki, strugarki szlifierki). Na miłośników motoryzacji czekały m.in. ciężarówki Jelcz i Star, sanitarny Polonez oraz mikrobusy marki Lublin. I to one przyciągnęły głównie uwagę kupujących. Ponadto za 7 tys. złotych za sztukę wylicytowano dwie polewarko-zmywarki Jelcza. Tyle samo zaoferował kandydat na nabywcę sali opatrunkowej na samochodzie Star 660 M2.
Największym sukcesem okazała się jednak licytacja przygotowana 26 lipca w Bydgoszczy. Do rywalizacji o 93 pozycje przetargowe zarejestrowało się aż 59 uczestników. Wśród wystawionego sprzętu i wyposażenia nie brakowało specjalistycznych maszyn i urządzeń, w tym również używanych do pracy na roli. Do kupienia były m.in. zbieracz pokosów, ścinacz zielony Orkan oraz zawieszane: kultywator oraz rozsiewacz nawozów L-320. Ponadto do sprzedaży trafiły samochody Honker 2324 i Star 266, francuski aparat RTG, rozgłośnia elektro-akustyczna Pionier na samochodzie UAZ 452 czy frezarka wspornikowa. Największe przebicie udało się osiągnąć podczas licytacji kosiarki wysięgnikowej, której cena wywoławcza wynosiła 1 tys. złotych. W aukcji wzięło udział 25 oferentów, a najwyższa oferta wyniosła 13 tys. 200 złotych. Najlepszy wynik – bo aż 20 tys. 200 złotych - uzyskano tego dnia podczas sprzedaży zbieracza pokosów T085 Mirosławiak. Po 17 tys. złotych zaoferowano za spycharki hydrauliczne, a za 15 tys. 200 złotych wylicytowano warsztat łączności Ł-5 na samochodzie Star 600, wyceniony początkowo na 9 tys. złotych. Łącznie bydgoski przetarg przyniósł 422 tys. złotych.
Najbliższy przetarg, na który trafi wycofany z wojska sprzęt i wyposażenie zaplanowano na 19 sierpnia br. w Szczecinie. Wszystkich amatorów powojskowego mienia zapraszamy też do punktów sprzedaży prowadzonych w Oddziałach Regionalnych Agencji w Krakowie, Olsztynie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Aktualna oferta oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie www.amw.com.pl w zakładce „Sprzęt i uzbrojenie” – „Oferty bezprzetargowe”.