26 października br. w Warszawie Agencja Mienia Wojskowego podpisała list intencyjny ze spółką BGK Nieruchomości. Od teraz AMW - jako pierwsza agenda rządowa - będzie mogła wspierać realizację założeń rządowego programu „Mieszkanie+”. Dzięki partnerskiej współpracy będziemy mogli sprawnie zrealizować ważny społecznie projekt, który zapewni dach nad głową tysiącom polskich rodzin – podkreślali zgodnie przedstawiciele Agencji i spółki odpowiedzialnej za pilotażowe inwestycje.
W imieniu AMW podpis pod listem złożył p.o. prezes Mateusz Mroz. Ze strony BGK Nieruchomości S.A. dokument sygnowali: prezes zarządu Mirosław Barszcz oraz wiceprezes Włodzimierz Stasiak. W liście wskazano możliwość współpracy Agencji i BGK przy „projektach inwestycyjnych w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz infrastruktury społecznej i technicznej”. – Choć zadaniem Agencji Mienia Wojskowego jest przede wszystkim dbanie o odpowiednie zakwaterowanie dla wojska, chcemy również wspierać projekty istotne społecznie. Takim projektem jest budowa mieszkań na wynajem dla średniozamożnych rodzin. Mieszkania te są potrzebne szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa, gdzie również dysponujemy gruntami, które będą rozważane pod kątem inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus. Wstępna koncepcja zakłada, że część powstałych tam lokali posłuży też jako kwatery dla żołnierzy oczekujących w stolicy na mieszkanie – wskazał Mateusz Mroz, p.o. prezes AMW.
Już teraz w Agencji prowadzone są analizy stanu formalno-prawnego nieruchomości z zasobu Agencji oraz trybu i formy ich przekazania do spółki BGK Nieruchomości. Pod uwagę brane są działki dobrze skomunikowane z miastem i zlokalizowane w sąsiedztwie obszarów, na których istnieje już zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna.
Jedną z kluczowych instytucji w programie Mieszkanie Plus, która finansowo wesprze jego realizację jest spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego – BGK Nieruchomości. Dzięki podjęciu współpracy z AMW oraz wcześniejszym porozumieniom z samorządami spółka dysponuje już ok. 100 ha gruntów. – Nieruchomości wytypowane do realizacji pilotażowych inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus zlokalizowane są zarówno w największych polskich miastach, jak i w mniejszych gminach, które mają dynamicznie rozwijający się rynek pracy lub doskonałą komunikację z centrami metropolii. Tylko na zgłoszonych dotychczas terenach może powstać 2 tys. mieszkań. Wierzę jednak, że to dopiero początek i kolejne udział w programie kolejnych podmiotów jest tylko kwestią czasu – zaznaczył Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A.
„Mieszkanie+” to rządowy program zakładający m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Inwestycje mieszkaniowe mają być realizowane na zasadach rynkowych na nieruchomościach przekazanych przez jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa i spółki z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A. Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus mają być realizowane na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Lokale, które powstaną mają charakteryzować się umiarkowanymi czynszami, dostępnymi przede wszystkim dla słabiej uposażonych rodzin.