W środę, 26 lutego br. wrocławski Oddział Terenowy Agencji Mienia Wojskowego zorganizował spotkanie poświęcone zagospodarowaniu Kępy Mieszczańskiej. Głównym tematem seminarium były kwestie związane z budową infrastruktury technicznej oraz sieci uzbrojenia na tym terenie. W gronie uczestników znaleźli się m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta, dystrybutorów mediów: Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o., Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA SA, TAURON Polska Energia SA. Najbliższa okazja zakupu działek usytuowanych na wrocławskiej wyspie pojawi się już w drugiej połowie marca. Ceny wywoławcze poszczególnych nieruchomości wahają się od kilku do kilkunastu milionów złotych.
Najważniejszym z poruszonych zagadnień był przegląd koncepcji budowy infrastruktury technicznej oraz określenie ram czasowych, w których możliwa będzie realizacja takiego przedsięwzięcia na terenie Kępy Mieszczańskiej. Spotkanie było również dobrą okazją do zgłoszenia przez potencjalnych inwestorów sugestii oraz propozycji związanych z przyszłym zagospodarowaniem wrocławskiej wyspy.
Pierwsza część seminarium należała do ekspertów z firm dystrybuujących media. Przedstawiono w niej uwarunkowania i perspektywy uzbrojenia działek sprzedawanych przez AMW. Podczas prezentacji inwestorzy mogli dowiedzieć się, kiedy i gdzie zaplanowano inwestycje związane z budową sieci na Kępie Mieszczańskiej, jaki jest ich koszt oraz jak mogą one wpłynąć na biznesowe decyzje przyszłych nabywców. Po zakończeniu prezentacji zaproszeni goście mieli również okazję do bezpośrednich rozmów z ekspertami.
W drugiej części seminarium dyrektor wrocławskiego Oddziału Terenowego AMW, Zbigniew Sieja omówił zasady i formy zagospodarowania działek na Kępie Mieszczańskiej przeznaczonych do sprzedaży w tym roku. Na najbliższe, zaplanowane na 18 i 23 marca br., przetargi trafi 8 pozycji złożonych z 11 działek. Ceny wywoławcze wahają się od 5 mln 360 tys. do 13 mln 500 tys. złotych. Potencjalni nabywcy będę mogli zaadaptować działki m.in. pod zabudowę wielorodzinną, gastronomię, hotele, biura, centra kongresowe i konferencyjne, mariny czy tereny zielone i bulwary spacerowe. Szansa na zakup pozostałych terenów położonych na wrocławskiej wyspie pojawi się na początku przyszłego roku.
Seminarium zakończyła dyskusja z przybyłymi kontrahentami, którzy mogli przedstawić swoje inwestorskie oczekiwania i propozycje dotyczące sposobów zagospodarowania działek zlokalizowanych na wrocławskiej wyspie. Jak podkreślił Zbigniew Sieja, zamykając seminarium, „dla Agencji bardzo ważny jest głos klienta”, a takie spotkania są nie tylko inspiracją w procesie kreowania nowej przestrzeni miejskiej, ale stwarzają również możliwość wysłuchania drugiej strony.
Pozostałe informacje na temat Kępy Mieszczańskiej:
Nieruchomość zabudowana, położona na wyspie , w najatrakcyjniejszej części śródmiejskiej Wrocławia. Zajmuje jej północną część zlokalizowaną w rozwidleniu kanałów Odry Północnej i Południowej a od stron południowej przylega do ulic: Mieszczańskiej i Dmowskiego. Atrakcyjność położenia nieruchomości podkreślają bliskość do Rynku i Uniwersytetu - ok. 10 minut traktem spacerowym oraz doskonałe połączenie komunikacyjne poprzez przeprawy mostowe z drogami wylotowymi z miasta w kierunku na Poznań i Warszawę. Od początków powstania miasta, wyspa zawsze miała strategiczne znaczenie. Stanowiła część fortyfikacji obronnych, była silnie umocnioną twierdzą, a w XIX w usytuowano tu wojskowy lazaret, później przekształcony w koszary kawalerii. Ostatnia wojskowa funkcja nieruchomości to kompleks warsztatowo- magazynowy.
Teren nieruchomości wyniesiony jest 5 m ponad powierzchnię Odry. Jego granice z rzeką stanowią kamienne nabrzeża równomiernie porośnięte pasem drzew. Wewnątrz usytuowany jest duży kompleks koszarowo-warsztatowy. Najstarsze obiekty pochodzą z końca XIX w. Jeden z budynków (nr 39) tej części kompleksu – stajnia - jest wpisany do rejestru zabytków. Kolejne etapy rozbudowy koszar to lata 20. i 30. ubiegłego wieku. Znajdujące się tu zabudowania to obiekty parterowe lub dwukondygnacyjne, adaptowane na magazyny, warsztaty i budynki administracyjno-socjalne. Na zachodnim obrzeżu nieruchomości położone jest boisko piłkarskie. Sąsiedztwo od strony południowej stanowią tereny usługowe, stacje obsługi i salony sprzedaży samochodów, a od strony południowo-wschodniej hala sportowa i budynki biurowe. Dogodny wjazd możliwy z kilku ulic: Mieszczańskiej, Dmowskiego i Władysława Jagiełły
93% zysku ze sprzedaży wrocławskich działek Agencja Mienia Wojskowego przekaże na Fundusz Modernizacji Sił.