Krakowski Oddział Terenowy Agencji Mienia Wojskowego został jednym ze sponsorów rekonstrukcji bitwy o przyczółek mostowy na Dunajcu z 1939 roku. Inscenizacja odbyła się 7 września br. w Biskupicach Radłowskich koło Tarnowa, w 75 rocznicę tego wydarzenia. Największa tegoroczna inscenizacja historyczna w Małopolsce przyciągnęła blisko 10 tys. uczestników. Widzowie mogli śledzić zmagania kilkudziesięciu rekonstruktorów wyposażonych w uzbrojenie i sprzęt z epoki. W pokazach wzięło również udział Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”, które działa pod patronatem AMW i od kilku lat stale z nią współpracuje.
Rekonstrukcję bitwy o przyczółek na Dunajcu zorganizowano w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pokazy batalistyczne poprzedziło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Września 1939 w Biskupicach Radłowskich oraz odsłonięcie obelisku upamiętniającego poległych żołnierzy „Armii Kraków”. Inscenizacja bitewna rozpoczęła się o godz. 15:00, na specjalnie przygotowanym placu, gdzie odtworzono zabudowania wsi oraz dawnego folwarku „Szatanówka”. Zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć w akcji starcia kilkudziesięciu rekonstruktorów z bronią z czasów II wojny światowej. Realizm odtwarzanych wydarzeń podkreśliło użycie pojazdów i ciężkiego sprzętu oraz widowiskowych efektów pirotechnicznych. W pokazach wykorzystano m.in. czołgi Panzer I i Panzer II, gąsienicowy transporter SDkfz 251, samochód pancerny kfz 13 Adler, armatę przeciwpancerną wz. 36 Bofors oraz premierowo ciągnik artyleryjski PZInż 303.
Bitwa o przeprawę mostową na Dunajcu w Biskupicach Radłowskich była jedną z największych batalii kampanii wrześniowej w Małopolsce. W walkach uczestniczyli żołnierze 6. Dywizji Piechoty gen. Bernarda Monda oraz 21. Dywizji Piechoty Górskiej gen. Józefa Kustronia, która wchodził w skład dowodzonej przez gen. Antoniego Szyllinga „Armii Kraków”. W trwających 48 godzin zginęło blisko 243 polskich żołnierzy, a ok. 700 zostało rannych. W historii zapisała się bohaterska obrony szkoły, gdzie stawiający opór wojskowi nie złożyli broni i zginęli w pożarze, wywołanym przez niemiecki ostrzał miotaczami ognia.
Wsparcie udzielone na organizację rekonstrukcji bitwy o most w Biskupicach Radłowskich, to kolejny projekt zrealizowany przez AMW w ramach działań na rzecz upowszechniania edukacji historycznej. Oprócz nich prowadzona przez Agencję polityka z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) obejmuje przedsięwzięcia przygotowywane przy współpracy z Siłami Zbrojnymi RP, działalność na rzecz wspólnot lokalnych oraz inicjatywy służące przełamywaniu barier społecznych.