Już po raz drugi Agencja Mienia Wojskowego została fundatorem Złotej Szabla dla najlepszego filmu wojskowego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. V edycja wydarzenia organizowanego w Warszawie przez Towarzystwo Wiedzy Obronnej i Muzeum Niepodległości trwała od 9 do 13 września br. W pokazach konkursowych zaprezentowano blisko 50 produkcji fabularnych i dokumentalnych. Laureatem nagrody AMW został film „The Brazilian Experience in Munstah”, który przedstawia doświadczenia brazylijskich żołnierzy podczas misji stabilizacyjnej na Haiti. Nagroda specjalna – Platynowa Szabla za całokształt twórczości poświęconej polskiej historii – trafiła w ręce Andrzeja Wajdy.
Po raz piąty w historii reżyserzy najciekawszych obrazów poświęconych historii oraz tematyce militarnej otrzymali Złote, Srebrne i Brązowe Szable Międzynarodowego Festiwalu Filmów Wojskowych i Historycznych. Nagrody wręczono na uroczystej gali zorganizowanej 9 września br. w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej. Wyrównany poziom artystyczny sprawił, że jury pod przewodnictwem gen broni Lecha Konopki nie przyznało grand prix w kategorii film fabularny. Wręczono w niej dwie Srebrne Szable. Jedna trafiła do twórcy „Maritime Silk Road” - Irańczyka Mohammeda Rezy Bozorgina, a druga do ukraińskiego reżysera Siergieja Łożnicy, za wyprodukowany na Łotwie obraz „We mgle”. Złotą Szablą za najlepszy dokument nagrodzono polsko-francuską koprodukcję „Mourir Pour Varsovie” („Umrzeć za Warszawę”) w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. Najlepszym filmem wojskowym był zdaniem jurorów „The Brazilian Experience in Munstah” Paolo Jose Benedito, który otrzymał nagrodę ufundowaną przez Agencję Mienia Wojskowego. Platynową Szablę za całokształt twórczości filmowej poświęconej polskiej historii odebrał Andrzej Wajda.
Do udziału w Festiwalu zgłoszono łącznie 78 filmów. Po dokonaniu selekcji komisja konkursowa zakwalifikowała ostatecznie 48 obrazów. W programie konkursowym można było zobaczyć prace twórców z Białorusi, Brazylii, Francji, Iranu, Kanady i Polski. Wśród poruszanych przez reżyserów tematów znalazły się m.in. powstanie warszawskie, eksterminacja Polaków na Wołyniu, likwidacja getta w Mińsku, walki węgiersko-rumuńskie, obecność polskich wojsk w Afganistanie czy dzieje jedwabnego szlaku. Nie zabrakło również filmów biograficznych. W tym roku zaprezentowano filmowe sylwetki polskiego premiera i wybitnego pianisty Ignacego Paderewskiego, dowódcy zgrupowania AK „Radosław” płk Jana Mazurkiewicza oraz Delegata Rządu na Kraj Jana Piekałkiewicza.
Zaangażowanie się Agencji jako fundatora nagrody dla najlepszego filmu o tematyce wojskowej V Międzynarodowego Festiwalu Filmów Wojskowych i Historycznych, to kolejny projekt związany z popularyzacją edukacji historycznej. Oprócz nich Agencja - w ramach prowadzonej polityki społecznej odpowiedzialności biznesu - wspiera inicjatywy realizowane przy współpracy z Siłami Zbrojnymi RP, inicjuje działania mające na celu przełamywanie barier oraz aktywność rzecz wspólnot lokalnych.