Za niewiele ponad tydzień mija termin wpłaty wadium na Twierdzę Modlin. Firmy i przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć udział w organizowanym przez Agencję Mienia Wojskowego przetargu muszą do 8 sierpnia br. wpłacić wadium w wysokości 3 mln złotych. Modlińskie fortyfikacje trafią pod młotek 12 sierpnia. Cenę wywoławczą za 58-hektrową działkę wraz z najdłuższym w Europie, XIX-wiecznym budynkiem koszar ustalono na 35 mln złotych. Przyszły nabywca może jednak liczyć na 50% bonifikatę z tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków. Zalecenia konserwatora opracowane pod koniec ubiegłego roku precyzyjnie wskazują możliwości adaptacji istniejących obiektów jak i wykorzystania niezabudowanych dotąd przestrzeni, co jest kluczowe dla potencjalnych kontrahentów.
Wszyscy, którzy planują zdobycie Twierdzy Modlin powinni się pospieszyć. Już tylko 8 dni pozostało do zakończenia okresu, kiedy można jeszcze wpłacić wadium zapewniające udział w przetargu. Licytacja odbędzie się 12 sierpnia br. Cena modlińskich fortyfikacji jeszcze nigdy nie była tak atrakcyjna. Potencjalny zwycięzca licytacji – po uwzględnieniu jednego postąpienia w wysokości 350 tys. złotych i przysługującej mu bonifikaty – będzie musiał wyłożyć prawie 17,7 mln złotych. Czyli ponad 10,5 mln złotych mniej niż podczas ostatniego przetargu zorganizowanego w kwietniu. Biorąc pod uwagę rozmiar nieruchomości oraz jego aktualną wycenę, średnia wartość 1 m² ziemi to niewiele ponad 30 złotych.
Poza ceną, zachętą do inwestycji mogą być również nowe zalecenia konserwatora zabytków, w których dopuszczono adaptacje koszar obronnych na cele użytkowe, do funkcji mieszkalnych, hotelowych, usługowych, kulturalnych i turystycznych. Wykluczono jednak przystosowanie całości koszar wyłącznie na cele mieszkaniowe.
W specjalnych załącznikach graficznych oznaczone zostały już istniejące budynki i budowle wraz z opisem prac koniecznych do wykonania przez nowego właściciela. Na planach wskazano miejsca w których będzie można wprowadzić nowe budynki oraz te obiekty zabytkowe i historyczne, które będą mogły być nadbudowane. Możliwe będzie także odtworzenie mostów przez fosę.
Konserwator doprecyzował również pojęcia używane w swoich zaleceniach, tworząc słownik wybranych terminów fortyfikacyjnych i konserwatorskich. Dopuszczone zostały również takie przekształcenia wtórnych elementów konstrukcji i elewacji oraz zmiana historycznych podziałów wnętrz, które są niezbędne ze względu na standardy bezpieczeństwa, obowiązujące przepisy przeciwpożarowe, wymogi sanitarne czy użytkowe.
Nowe zalecenia umożliwiają też wprowadzenie podziemnych parkingów i dojazdów, form małej architektury oraz niezbędnych nowych ciągów komunikacyjnych. Utrzymany został wymóg dotyczący tego, że teren cytadeli powinien pozostać ogólnodostępny, podobnie jak część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na Wieży Tatarskiej i Wieży Białej.
Być może już w sierpniu Twierdza trafi w ręce nowego właściciela, który w kreatywny sposób zagospodaruje tę perłę europejskiej architektury obronnej i przywróci jej dawny blask. 93% środków, które uzyska ze sprzedaży dawnego kompleksu fortyfikacyjnego zostanie przekazane na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP.