15 lipca w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego opublikowano uchwałę dotyczącą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części Kępy Mieszczańskiej. Dzięki temu po zakończeniu wyceny, działki na wrocławskiej wyspie, już z aktualnym planem trafią pod młotek w grudniu tego roku. - Uchwalenie planu to dla AMW ważny krok naprzód w procesie zagospodarowania Kępy i znalezienia nowych właścicieli, a dla inwestorów zielone światło do realizacji biznesowych planów związanych z tą nieruchomością – podsumowuje Prezes Agencji Krzysztof Michalski. Po raz ostatni zlokalizowane tam działki wystawiono na sprzedaż w czerwcu br. Wówczas łączna wartość cen wywoławczych wszystkich pozycji wynosiła 125 mln 300 tys. złotych.
Zatwierdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez wojewodę dolnośląskiego oraz publikacja uchwały w Dzienniku Urzędowym, to dobra wiadomość dla wszystkich firm i przedsiębiorców, którzy swoje biznesowe plany wiążą z inwestycjami na terenie wrocławskiej wyspy. Teraz potencjalni nabywcy, którzy długo czekali na ten moment, zyskali w końcu pewność w jaki sposób będą mogli zaadaptować działki w północnej części Kępy Mieszczańskiej i w pełni wykorzystać ich potencjał. Wśród możliwości zagospodarowania wyspy wskazuje się m.in. zabudowę wielorodzinną, handel detaliczny, gastronomię, rozrywkę, hotele, biura, działalność kulturalną, obiekty widowiskowe, centra kongresowe i konferencyjne, wystawy i ekspozycje, zakłady lecznicze, mariny czy tereny zielone i bulwary spacerowe.
Na nowych właścicieli czekają 24 działki o łącznej powierzchni blisko 10 ha usytuowane nad Odrą, w samym centrum Wrocławia. Obok dogodnej lokalizacji, bliskości Rynku i Uniwersytetu (10 minut traktem spacerowym) atutem wrocławskiej wyspy jest doskonałe połączenie komunikacyjne z drogami wylotowymi w kierunku Poznania i Warszawy. Po raz ostania szansa na zakup tych terenów pojawiła się 14 i 21 czerwca br. Działki, których powierzchnia wahała się od ok. 2 tys. m² do 1,5 ha sprzedawano w 14 pozycjach przetargowych. Za najmniejszą z nich trzeba było wówczas zapłacić 4 mln 900 tys. złotych. Koszt zakupu największej wynosił 17 mln 400 tys. złotych. Nowe ceny poznamy po zakończeniu aktualnej wyceny przeprowadzanej przez niezależnego rzeczoznawcę. Po jej zakończeniu ma ruszyć procedura przetargowa, a w grudniu br. będzie można już wystartować w przetargach, które zorganizuje wrocławski Oddział Terenowy AMW. 93% przyszłych zysków z tych transakcji Agencja Mienia Wojskowego tradycyjnie przekaże na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP. W ciągu kilkunastu lat działalności AMW odprowadziła na ten cel już 1,5 mld złotych.