Powojskowe grunty na Helu przy ul. Kuracyjnej i Przybyszewskiego oraz teren po dawnej strzelnicy czekają na nowych właścicieli. Szansa na zakup dwóch działek przy ul. Kuracyjnej pojawi się już 17 maja br. Potencjalni inwestorzy będą musieli za nie wyłożyć odpowiednio 1,9 i 3,9 mln złotych. 5 czerwca gdyński Oddział Agencji Mienia Wojskowego zorganizuje przetarg na byłą wojskową strzelnicę wycenioną na 4,7 mln złotych. Z kolei 17 czerwca pod młotek trafi aż 16 pozycji przetargowych, które powstały po podziale terenu przy ul. Przybyszewskiego. Ceny wywoławcze wahają się od 630 tys. złotych za najmniejszą do 5,4 mln złotych za największą z nich. Zyski ze sprzedaży helskich nieruchomości AMW przekaże na modernizację techniczną polskiej armii.
Dla firm i przedsiębiorców, którzy w czasie kryzysu szukają pewnej lokaty kapitału Półwysep Helski powinien kojarzyć się nie tylko z początkiem Polski, ale przede wszystkim z początkiem udanej i dochodowej inwestycji. Dzięki swojemu nadmorskiemu położeniu helski cypel od dawna postrzegany był jako miejsce o znaczących walorach strategicznych. Jednak przez długi czas wyłączność na jego użytkowanie miała tylko armia. Teraz, kiedy wojskowe bazy i artyleryjskie baterie zastępują turyści oraz wypoczynkowe kurorty inwestycyjny potencjał Helu ma szansę na pełną realizację.
Przedsiębiorców upatrujących swojej biznesowej szansy w branży turystyczno-wypoczynkowej zainteresować powinien teren przy ul. Kuracyjnej, który jest wymarzonym miejscem na pod budowę nadmorskiego kurortu czy kompleksu turystycznego. Jego największym atut jest doskonała lokalizacja. Dwie działki (pierwsza 1,8616 ha – cena 3,9 mln złotych druga 0,5655 ha – 1,9 mln złotych) położone są w zabudowanej części cypla, nieopodal jednej z największych helskich atrakcji turystycznych miasta – latarni morskiej. W sąsiedztwie, nad Zatoką Pucką usytuowana jest również jedna z najczęściej uczęszczanych plaż. Wydana w październiku 2011 roku decyzja o warunkach zabudowy przewiduje możliwość przekształcenia istniejących zabudowań na potrzeby hotelowo-pensjonatowe oraz przywrócenie terenów zieleni rekreacyjnej. Inwestorzy, którzy rozważają zakup działek przy ul. Kuracyjnej będą mogli wystartować w przetargu, który odbędzie się 17 maja br.
Kolejną z helskich nieruchomości w zasobie Agencji jest teren dawnej strzelnicy wojskowej, o powierzchni prawie 5,7 ha, zlokalizowany przy wjeździe do miasta. Położenie działki w odległości niespełna 600 m od plaży sprawia, że po zmianach w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, można będzie ją przeznaczyć na cele rekreacyjno-turystyczne. Najbliższe sąsiedztwo nieruchomości stanowią malownicze lasy. Teren podzielony jest na dwie części. Jedna z nich zabudowana jest budynkami m.in. o charakterze biurowo-sztabowym i koszarowym. Na pozostałej części gruntu znajduje się z strzelnica z charakterystyczną dla takich obiektów infrastrukturą. Kolejna szansa na zakup działek za 4 mln 700 tys. złotych pojawi się w 5 czerwca br.
Najbardziej atrakcyjne pod względem inwestycyjnym są jednak działki zlokalizowane przy ul. Przybyszewskiego. Po przeprowadzonej procedurze podziałowej na terenie o powierzchni 5,8111 ha powstało aż 25 działek (w tym trzy - przeznaczone pod drogi). Zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy, wydaną we wrześniu 2011 roku przez burmistrza Helu będzie można je przeznaczyć m.in. na cele mieszkaniowe, usługowe i mieszkaniowo-usługowe. Dzięki temu będą mogły tu powstać nowoczesne i komfortowe osiedla z odpowiednim zapleczem niezbędnym do życia dla nowych mieszkańców. Po raz ostatni jako całość, nieruchomość przy ul. Przybyszewskiego trafiła pod młotek w lipcu 2011 roku. Wówczas trzeba było za nią zapłacić blisko 30 mln złotych. Pierwszy przetarg, na którym wystawiono wydzielone już działki odbył się lutym tego roku i z braku ofert zakończył się wynikiem negatywnym. Ponownie będzie można je kupić 17 czerwca br. Ceny wywoławcze zależą od wielkości poszczególnych parceli. Za największą z o powierzchni blisko 1 ha nich trzeba będzie zapłacić minimum 5,4 mln złotych. Nabycie najmniejszej, liczącej prawie 1000 m², to koszt co najmniej 630 tys. złotych.
W przypadku sprzedaży helskich nieruchomości, 93% zysków z tych transakcji Agencja Mienia Wojskowego tradycyjnie przekaże na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP. W czasie kilkunastu lat działalności AMW odprowadziło na ten cel już 1,5 mld złotych.