Być może już 27 listopada br. poznamy nowego właściciela ostatniego powojskowego lotniska w kraju. Po kilkuletniej przerwie Agencja Mienia Wojskowego wystawi na sprzedaż blisko 500 ha gruntów położonych w Nowym Mieście na Pilicą. Pod młotek pójdzie teren byłego lotniska z częścią koszarową. Cena wywoławcza wynosi 45,5 mln zł. Nieruchomość to idealne miejsce na rozwój nowoczesnego centrum logistycznego czy kompleksu handlowo-usługowego. Niektóre z działek będzie można przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową czy infrastrukturę sportową i turystyczną. Na inwestora z pomysłem i pieniędzmi, który stworzy – tak potrzebne w regionie – nowe miejsca pracy czekają również władze miasta. 93% zysków ze sprzedaży nieruchomości AMW tradycyjnie przekaże na modernizację techniczną polskiej armii.
Przyszły właściciel znajdzie tu 40 działek o łącznej powierzchni 499,3727 ha terenu zabudowanego 76 obiektami, których powierzchnia użytkowa to około 25 tys. m². Na lotnisku zlokalizowany jest pas startowy o długości 2400 metrów i szerokości 60 metrów, cztery drogi kołowania i tyle samo płyt postojowych. O znacznym potencjale inwestycyjnym tego terenu przesądza zarówno jego lokalizacja jak i szerokie możliwości zagospodarowania. W Nowym Mieście krzyżują się drogi prowadzące z Warszawy do Kielc oraz z Łodzi do Radomia, co daje dogodne połączenie komunikacyjne z najważniejszymi miastami regionu. Atut to także niedalekie sąsiedztwo Centralnej Magistrali Kolejowej, która w przyszłości ma stać się pierwszą linią kolei dużych prędkości w Polsce. Dzięki korzystnym zapisom w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego część działek będzie można przeznaczyć na stworzenie zintegrowanego kompleksu logistycznego z zespołem magazynów i baz przeładunkowych, czemu sprzyja również samo usytuowanie nieruchomości. Swoje biznesowe plany będą tu mogli zrealizować także przedsiębiorcy związani z branżą produkcyjno-gospodarczą czy usługowo-handlową. Część ziemi będzie można z powodzeniem zaadaptować pod osiedla domów jednorodzinnych. Nie zabraknie również miejsca na inwestycje związane z infrastrukturą sportową czy prowadzeniem działalności turystycznej.
W licytacji która odbędzie się 27 listopada o godz. 13:00 może wziąć udział każdy, kto wpłaci wadium w wysokości 4 mln złotych w terminie do 21 listopada br. 93% zysków z przyszłej sprzedaży tej nieruchomości Agencja Mienia Wojskowego przekaże na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP. Od początku swojej działalności odprowadziła na ten cel ponad 1,45 mld złotych.
DODATKOWE INFORMACJE
W czasie II wojny światowej na tym terenie funkcjonowało lotnisko polowe Luftwaffe. Wojskowy port lotniczy z betonową drogą startową zbudowano w 1954 roku. Przez wiele lat stacjonował tu 61 Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy, a od 1977 do 2000 roku 47 Szkolny Pułk Śmigłowców. Nieruchomość po dawnym lotnisku wojskowym trafiła do zasobów Agencji Mienia Wojskowego w 2001 roku. Pierwsza szansa na jej zakup pojawiła się pod koniec kwietnia 2005 roku . Kolejne dwa przetargi odbyły się odpowiednio - we wrześniu 2006 i maju następnego roku. Po raz ostatni teren po dawnym wojskowym lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą można było kupić w 2007 roku. Wówczas chętnych na kupno terenu było kilku, pojawił się jednak projekt budowy kompleksu filmowego. W 2007 roku AMW prowadziła rozmowy z władzami samorządowymi województwa mazowieckiego, co do nabycia przez nie terenu i stworzenia miasteczka filmowego. Wówczas, zgodnie z ustaleniami przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiego Instytutu Polskiej Sztuki Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich powojskowe lotnisko miało zamienić się w nowoczesny kompleks filmowy. Planowano w nim budowę 10 hal produkcyjnych, zakładu produkcji dekoracji, wypożyczalni rekwizytów czy studio castingowe. Z projektu wycofano się w 2008 roku ze względu na zbyt duże koszty jego realizacji, które oszacowano na ok. 100 mln euro. W tym samym roku w życie weszła tzw. „ustawa lotniskowa” oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 24 grudnia 2008 roku w sprawie wykazu lotnisk wojskowych, które mogą być wykorzystane na potrzeby lotnictwa cywilnego. Zgodnie z ich zapisami lotniska, które niegdyś służyły armii miały zostać przekazane w ręce samorządów. Na tej podstawie przekazano łącznie 10 lotnisk: w Modlinie, Wrocławiu-Strachowicach, Babimoście, Szymanach, Poznaniu-Ławicy, Krakowie-Balicach, Białej –Podlaskiej, Pile, Zegrzu i ostatnio – we wrześniu br. w Oleśnicy. Na przygotowanej liście znalazły się również wówczas tereny położone w Nowym Mieście nad Pilicą. Władze miasta – ze względu na brak spójnej koncepcji ich wykorzystania - nie zdecydowały się jednak na przejęcie tej nieruchomości i w porozumieniu z Agencją Mienia Wojskowego zwróciły się do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z prośbą o wykreślenie jej z wykazu. W styczniu br. opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu lotnisk wojskowych, które mogą być wykorzystane na potrzeby lotnictwa cywilnego, w którym nie ujęto lotniska w Nowym Mieście nad Pilicą. Ta decyzja spowodowała, że AMW mogła przystąpić do przygotowań związanych z ponowną sprzedażą tej powojskowej nieruchomości. Najbliższy przetarg odbędzie 27 listopada br. o godz. 13:00 w warszawskiej siedzibie Agencji przy ul. Nowowiejskiej 26a. Ta licytacja to szansa dla inwestorów na zakup ostatniego lotniska powojskowego w Polsce.