W tym roku od 3 do 6 września po raz dwudziesty odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Wśród gości jubileuszowej edycji MSPO nie zabrakło też Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka i Szefa Sztabu Generalnego WP generała Mieczysława Cieniucha. Podczas targów Agencja Mienia Wojskowego zaprezentowała swoją najnowszą ofertę, a przedstawiciele kierownictwa spotkali się z wieloma kontrahentami krajowymi i zagranicznymi, zainteresowanymi wycofanym z wojska sprzętem.
Przez cztery dni na terenie kieleckich targów blisko 400 wystawców przedstawiło najnowocześniejszy sprzęt i uzbrojenie oraz inne osiągnięcia technologii obronnych. W tym roku swoją wystawę narodową miały Włochy. To efekt memorandum o porozumieniu pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Włoskiej o współpracy obronnej podpisanego w marcu br. przez ministrów: Tomasza Siemoniaka i Giampaolo di Paoli. „Dziś, w dniu otwarciu Targów, czuję się nie tylko Włochem i Europejczykiem, ale też Polakiem. Cieszę się, że mamy szansę zaprezentowania swojej oferty na tak prestiżowej imprezie” – mówił w dniu otwarcia targów minister obrony Włoch. O współpracy międzynarodowej wspominał również Prezydent Polski Bronisław Komorowski, który otwierając jubileuszowe targi zwrócił uwagę, że: „Dziś, trochę symbolicznie realizują się słowa hymnu polskiego – z ziemi włoskiej do polskiej – co obrazuje włoska oferta zaprezentowana w halach targowych”.
Drugiego dnia targów, 4 września br. w Centrum Konferencyjnym MSPO, przedstawiciele przemysłu obronnego spotkali się z podsekretarzami stanu: generałem Waldemarem Skrzypczakiem i Beatą Oczkowicz z Ministerstwa Obrony Narodowej, Dariuszem Bogdanem z Ministerstwa Gospodarki oraz Rafałem Baniakiem z Ministerstwa Skarbu Państwa. W spotkaniu uczestniczył również prof. Krzysztof Kurzydłowski, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Debata poświęcona była obecnej kondycji i perspektywom rozwoju Polskiego Przemysłu Obronnego (PPO).
Przedstawiciele AMW podczas targów odbyli przeszło 30 spotkań z firmami zajmującymi się handlem uzbrojeniem i sprzętem wojskowym oraz policyjnym a także utylizacją środków bojowych. Targi stały się też okazją wymiany doświadczeń zawodowych i zdobycia dodatkowej wiedzy o zagospodarowaniu mienia zbędnego dla jednostek organizacyjnych MON i MSW. Nawiązane kontakty oraz zebrane doświadczenia powinny w najbliższym czasie pozwolić na optymalizację działań Agencji związanych z zagospodarowaniem zbędnego dla SZ RP uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz środków bojowych. W trakcie trwania MSPO 2012 stoisko AMW odwiedziła m.in. delegacja Egiptu oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Sri Lanki.
W programie wydarzenia nie zabrakło ekspozycji Sił Zbrojnych RP przygotowanej Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych przy współudziale Dowództwa Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej. Odwiedzający kieleckie targi mieli okazję zobaczyć najnowsze uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym kołowe transportery opancerzone Rosomak, sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznania i sprzęt logistyczny.
W kieleckim centrum wystawienniczym swoje produkty, zdolności technologiczne i możliwości integracyjne zaprezentowało ponad 400 wystawców z 27 państw. Ekspozycję odwiedziło aż 24 delegacji zagranicznych zaproszonych do udziału w targach przez Ministra Obrony Narodowej. Jak co roku najlepsze produkty zaprezentowane na targach zostały nagrodzone Nagrodą Prezydenta RP, Nagrodą Defender oraz wyróżnieniami specjalnymi ministrów. Kieleckie MSPO 2012 odwiedziło, podobnie jak w latach ubiegłych – kilkanaście tysięcy gości.