15 sierpnia w święto Wojska Polskiego i 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r., w wielu polskich miastach odbyły się uroczystości patriotyczne i plenerowe festyny militarne. Główne obchody miały miejsce w Warszawie. Uczestniczył w nich zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu i wojska. Podczas patriotycznych wydarzeń nie mogło zabraknąć Agencji Mienia Wojskowego, która ze swoim charakterystycznym granatowym namiotem obecna była na kilku piknikach okolicznościowych zorganizowanych w Gdyni, Kłodzku i Bornem Sulinowie.
Najważniejszym elementem centralnych uroczystości odbywających się w Warszawie była wielka defilada, która - jak co roku – przeszła Alejami Ujazdowskimi. W warszawskim przemarszu wzięło udział czternaście pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, ponad 60 pocztów sztandarowych, żołnierzy z dziesięciu innych państw i ponad 150 pojazdów wojskowych (w tym: czołgi, transportery, wozy opancerzone, sprzęt artyleryjski, przeciwlotniczy, rozpoznawczy, inżynieryjny, dowodzenia i Żandarmerii Wojskowej). W części powietrznej zaprezentowało się ponad 50 samolotów i śmigłowców. Defiladę zakończył przemarsz pododdziałów historycznych i grup rekonstrukcyjnych sformowanych z przedstawicieli 15 krajowych stowarzyszeń rekonstrukcyjnych oraz jednego stowarzyszenia z Białorusi. Ponadto w programie ogólnopolskich uroczystości święta Wojska Polskiego znalazły się m.in. wręczenie nominacji generalskich, msze św. w intencjach Ojczyzny, pokazy sprzętu wojskowego, degustacja przysmaków prawdziwej kuchni polowej, wystawy plastyczne i fotograficzne, a także koncerty i atrakcje dla najmłodszych. W tegoroczne obchody święta wojskowego zaangażowała się również Agencja Mienia Wojskowego.
Szczeciński oddział AMW obecny był w Bornem Sulinowie. To właśnie tam odbywał się zdobywający coraz większą popularność Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy”. Była to już 13. edycja imprezy. Podczas pikniku zaprezentowały się m.in. pojazdy wojskowe. Przybyli goście mogli również podziwiać umiejętności bojowe Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawko-Pomorskiego oraz pokazy na tankodromie. Wydarzenie stało się także świetną okazją do przejażdżki PTS-em, T-55 czy GAZ-em, a żądni mocniejszych wrażeń decydowali się na podniebne przeloty śmigłowcami. Na smakoszy czekała wojskowa grochówka podawana prosto z kuchni polowej, którą zajadali się zarówno starsi, jak i młodsi zjazdowicze. Program imprezy uświetnił koncert prawdziwej orkiestry wojskowej ze Szczecina.
Przygotowane przez pracowników Oddziałów Regionalnych AMW stoiska jak zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ciekawość odwiedzających wzbudzała zarówno aktualna oferta nieruchomości, jak i drobny, wycofany z użycia asortyment wojskowy. Uwagę przykuwały także ogłoszenia na sprzęt ruchomy z oferty przetargowej. Spośród oferty szczecińskiego oddziału AMW największym powodzeniem cieszyły się pałatki, berety i zielone dresy wojskowe tzw. „ferdki”. Prawdziwym hitem okazały się także szalo kominiarki, menażki, manierki i wojskowe pędzle do golenia.
Miłośnicy militariów spotkali się również w Kłodzku podczas 11. edycji Dni Twierdzy Kłodzkiej. Towarzyszył im wrocławski oddział Agencji Mienia Wojskowego. W programie wydarzenia znalazł się m.in. Jarmark Forteczny, Targi Staroci, Festiwal Pstrąga, Forum Tradycji oraz wystawa kompozycji kwiatów i ziół. Nie zabrakło też stałego punktu, jakim była rekonstrukcja bitwy o twierdzę. Widowisko z udziałem kilkuset żołnierzy przyciągnęło prawdziwe tłumy. Uwagę zwiedzających przykuło również stoisko wrocławskiego oddziału AMW, na którym zaprezentowano aktualną ofertę sprzedaży zbędnego wojsku mienia ruchomego oraz nieruchomości.
W nadmorskiej Gdyni uroczystości zostały zdominowane przez Marynarkę Wojenną. Przez cały długi weekend można było bezpłatnie zwiedzać okręty: rakietowy ORP Grom, hydrograficzny ORP Arctowski i podwodny ORP Sęp, a także muzeum ORP Błyskawica. Oficjalne uroczystości odbyły się przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Złożenie kwiatów poprzedził salut armatni z pokładu ORP Błyskawica, a cały apel został uświetniony występem Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Imprezą towarzyszącą oficjalnym obchodom święta Wojska Polskiego w Gdyni był festyn militarny zorganizowany przez 3 Flotyllę Okrętów i Klub Marynarki Wojennej. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców i turystów szereg atrakcji: pokazy ratownicze, naukę wiązania węzłów żeglarskich, występy artystyczne, loterię i konkursy z nagrodami. Nie zabrakło wojskowej grochówki. Miłośników militariów przyciągnęła z pewnością wystawa sprzętu bojowego, na której można było obejrzeć sprzęt ratowniczy, saperski, rakietowy, a także zasiąść za kierownicą pojazdów wojskowych i przymierzyć ekwipunek płetwonurka.
Podczas gdyńskiej odsłony festynu militarnego największym zainteresowaniem oferty agencyjnej cieszył się wycofany z wojska sprzęt i umundurowanie. Pasjonaci wojskowości najchętniej kupowali czerpaki litrowe, okulary przyćmiewające, paski wojskowe i worki z tkaniny. Ciekawość wzbudzały również ‘atramenty’, czyli spodenki gimnastyczne w marynarskim kolorze.
Plenerowe pikniki militarne odbywające się z okazji święta Wojska Polskiego stały się doskonałą okazją do zaprezentowania najnowszej oferty AMW i codziennej działalności Agencji prowadzonej na rzecz Sił Zbrojnych RP. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży powojskowego wyposażenia podczas tych wydarzeń zostaną przekazane na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych.